Пул більярд. Правила гри в американський більярд
Американський пул
Точної дати виникнення більярду точно поки невідомо, але в Європу він потрапив в XV столітті. Через 4 століття з'явився сам вид гри більярд, американський пул. Спочатку столи ставили в місцях прийому ставок, як правило на іподромах.
Так що таке pool? Слово pool походить від англійського значення «pool room (кімната ставок). Таке словосполучення дуже сильно привязалось до місцевого населення, так і з'явилася назва американського більярду. Протягом XIX століття не було стандартів гри. Майкл Фелан встановив і запатентував розміри, правила сучасного виду більярду в пул. Так виник пул в більярді.
Залишається питання: що таке пул? Це окремо існуючий вид гри більярд. Американський пул, як і російський, снукер, карамболь, має свої стандарти і правила. Дуже часто його плутають з «американкою» в російській піраміді, але це зовсім різні ігри. Рекомендується для новачків, він простіше ніж інші види більярду.
Основною відмінністю від російської, є:
- Невеликий стіл
- Трикутний вигляд бортовий гуми
- Великі лузи
- Невеликі кулі, 57,2 мм
- Немає сліпих зон
Гра в американський пул приносить своє, незабутнє відчуття задоволення, азарту. Це не залежить від виду пулу в більярді:
- Трійка: забити 3 кулі з мінімальною кількістю ударів.
- Пул 7: схожа на гру «дев'ятка», використовується для тренувань.
- Пул 8: необхідно влаштувати кулі своїй категорії, а в кінці ударом загнати в лузу вісімку.
- Пул 9: по черзі в лузи закочуються кулі з мінімальним номерним значенням. Для перемоги потрібно забити «дев'ятку».
- Пул 10: гра схожа на пул 9. Всі удари замовні.
- Пул 15: комбіновані правила «дев'ятки» і «Ротації»
- Ротація: забиваються, згідно з номерами. В залежності від них, нараховуються очки. Гра триває, поки не накопичиться 61 очко.
- Чорний куля: аналог «вісімки». Необхідно забити свою категорію (червоні або жовті), потім чорний.
- Стрейт: інша назва: Пул, 14+1. Гра триває, поки набереться певна кількість очок.
- В одну лузу: Дуже цікавий вид американського пулу. Вибирається луза і протягом гри в неї закочують кулі.
- Бортовий: Перемагає той, хто заб'є найбільшу кількість куль від борту.
- Гольф: тренувальна гра, в якій завдання гравця забити з найменшою кількістю ударів
- Саратога: гібрид «вісімки» і «дев'ятки». Необхідний влаштувати свою категорію куль починаючи з мінімального номери.
- Техаський: Texas Bumps. З лівого і правого боку столу встановлюються невеликі чашечки, червоного і чорного кольору. Одночасно двома гравцями робиться удар. Чия куля виявиться ближче до цих чашок, той робить наступний удар. Основна мета гри: швидше влаштувати свою групу в чашечку. Дуже важливо, щоб кулі не стикалися з протилежного групою, інакше буде пропуск удару.
Правила гри в американський більярд
Існують основні стандарти більярдного обладнання, схвалені асоціацією.
- Стіл повинен бути 9-ти фут, ігрове поле на висоті – 74 – 78 см
- Кутова луза має розмір 11,43 см, середня - 12,70 см
- Сукно, з 85 - 100% вычесанного вовняного полотна.
- Довжина кия варіюється від 1 м до 1,5 м, а вага 450 – 708,75 гр. Діаметр наклейки: 11 – 14 мм, турняка: 28 – 30 мм. Для комфортної гри, точка балансу знаходиться на відстані 39-50 см від бампера.
- Наклейка з вичиненої шкіри.
- Кулі компанії «Aramit». Ця компанія виготовляє з фенолформальдегідної смоли. Їх вага 156 – 170 грамів, а розмір 57,2 мм.
- Пулівські кулі розділені на дві категорії: білі з кольоровою смугою і повністю зафарбовані. Всі вони пронумеровані.
Крім основних позицій по обладнанню, є ще загальні положення про правила для всіх видів американського більярду:
- Кожен гравець повинен знати обмеження, розклад і правила.
- Як дізнатися хто розбиває піраміду? Все просто. У правилах гри американського пулу існує позначення: розкат куль. Два гравці роблять удар одночасно. Куля повинна відбитися від далекого борту і максимально близько наблизиться до протилежного. Чия куля, виявиться до ближнього борту, той б'є перший. Право розбити піраміду можна передати супернику.
- Піраміда виставляється відповідно до виду гри американського більярду. Для точної установки куль, на ігровому полі зроблені розмітки. Бувають моменти, коли прицільна куля вилітає за більярдний стіл. Його виставляють до найближчого борту або встановлюють на мітку початкової позиції. Якщо на точці вже знаходиться куля, виставляють максимально близько до точки. При цьому зберігають зазор для удару між кулями.
- Коли гравець, що зробив порушення або заробив фол, супернику передається право вибрати будь-яку точку ігрового столу. Це дозволяє йому максимально для себе створити комфортні умови. Це дія в правилах гри в пул називається: удар з руки.
- У таких видах гри як «Пул 8» і «в одну лузу» Потрібно визначити лузи. У «вісімці» перед ударом потрібно називати прицільну кулю і лузу, куди планується потрапити. «В одну лузу» озвучується одна луза і протягом всієї гри в неї необхідно влаштовувати кулі. Іншими словами, замовляють прицільну кулю і лузу. У правилах пулу – Замовні удари.
- Із-за невеликих дефектів ігрового поля, існують ситуації як зсув куль. Вони виникають, коли куля після своєї зупинки, все одно повільно зрушив з-за дефектів столу, його рефері не чіпає, так як він не вплинув на результат. Якщо він впав в лузу ще до удару і це може вплинути на результат, його виставляють на початкову точку на столі, і гра продовжується.Для встановлення куль на початкову точку є маркери на ігровому полі. Після заміни кулі або очищення, судді необхідно його поставити назад з максимальною точністю. Також, замість кулі ставиться невеликий прапорець. Це полегшує процес повернення, після процедури заміни або очищення.
- Коли на гру вплинули зовнішні фактори і це змінило результат удару, рефері повертає на стіл кулі, які впали лузи з-за цього. Гравцеві необхідно повторити свій удар. Бувають моменти, коли кулі не можна встановити початкові позиції, тоді це, в правилах пулу, зветься патовою ситуацією.
- В американському більярді можливість оскаржити рішення судді. Якщо йому щось не сподобалося в рішенні рефері або допустив помилку, він звертається до судді для перегляду свого рішення. Якщо опоненти не згодні з правилом, яке використовував суддя, вони просять його озвучити і переглянути. На розгляд апеляції гра припиняється.
- Гравець може програти партію, якщо він здається. Випадково можна здасться, коли крутиш кий під час очікування свого ходу.
- Коли суддя бачить, що партія без виграшна або ситуація на ігровому полі не розвивається, він пропонує зробити кожному гравцеві по 3 удари. Ці 3 удари повинні виправити поточну ситуацію, якщо ні, оголошується пат. Згідно з правилами гри американського більярду, партія переграється. В залежності від виду пулу, свої умови пата.
Як грати в американський більярд?
Новачки задаються питанням: як грати в пул? Американський більярд цікавіше, ніж піраміда, але виникають проблеми у починаннях. Розберемо, як грати в американський більярд.
Для гри в пул необхідний девятифутовый стіл, кий і комплект куль для американського більярду. Комплект поділений на групи. Перша має біле забарвлення з кольоровою смугою, друга – з повністю кольорових куль. Цей поділ на категорії не спроста. Кожен гравець буде грати своїм кольором. Яку групу він буде забивати, визначається першим забитим кулею. Припустимо, перший гравець розбив піраміду і куля з кольоровою смугою закотився в лузу. Його група з кольоровою смугою, а суперника кольорова. Основна мета гри американського пулу, забити в лузи кулі своєї групи і в завершенні закотити «вісімку». Хто це зробив раніше, той і переміг.
Повернемося до питань: як грати в пул і як розставляти кулі в пулі? Скільки різновидів гри в пул, стільки видів розстановки. Розглянемо найпростіший вид гри: Пул – 8.
Ставиться звичайна піраміда з певною розстановкою куль в трикутнику. В центрі піраміди обов'язково варто «вісімка». Перший гравець ставить піраміду, намагаючись закотити кулю в лузу. Дуже важливо битком не зачіпати категорію куль суперника. Гра продовжується поки не заб'ють всі кулі однієї групи і зажене «вісімку» в лузу, як останній удар.
Американський пул дуже простий для освоєння і відмінно підійде для новачка.
Пул – 8
Перед розбиттям піраміди потрібно визначити хто буде бити першим. Для цього використовують розкат. Після розбиття піраміди або удару другого гравця, визначається категорія куль для учасників. Коли під час розбивки, закатали «вісімку», куля знову виставляють на ігрове поле, а суперник починає свій хід. При падіння битка в лузу, зараховують фол. Другий гравець вибирає місце на полі, для удару.
Одним з найважливішим правилом гри в більярд вісімка, є замовні удари. Гравець повинен, перед ударом, озвучити кулю і лузу, в яку він цілиться. При невиконанні замовлення, починає гру вже суперник. При очевидних ударах, замовлення не робиться.
В пул 8, важливо не зачіпати битком категорію куль опонента, до торкання свого. Це приймуть за порушення правил.
В правилах гри у більярд pool 8 є можливість замовити «відіграш». Це робиться з стратегічних міркувань, щоб створити опоненту в максимальне невигідне становище. Відігрівання виникає, коли гравець не може закрити партію однією серією.
Коли на столі не залишилося своїх куль, необхідно замовити лузу для «вісімки». Якщо замовлення не виконано, це вважається програшем.
При порушенні правил:
- Після розбиття піраміди, в лузу залетів биток.
- Не відбулося торкання з бортом.
- Не виникло зіткнення битка з прицільною кулею.
- Биток вдарив по кулі опонента.
- Неправильно виконаний удар.
Тоді черга настає опоненту. Він використовує право ігри з руки, ставить в будь-яку точку ігрового поля биток і виробляє удар.
Бувають моменти, що під час удару були порушені правила: не зіграв замовний куля або до удару був оголошений «відіграш». Такі ситуації в правила американського більярду 8, прийнято називати неправильно зіграними кулями. Їх не виставляють на поле, після порушення.
Ніхто не застрахований від вильоту прицільної кулі за межі більярдного столу. Його виставляють на ігрове поле, згідно з правилами і хід переходить до суперника. Якщо вилетіла «вісімка», то партія програна.
Суддя може оголосити про патової ситуації. Вона виникає, коли гравці порушують правила, не прагнучи закінчувати гру. У такому випадку партія починається спочатку.
Правила Пул – 9
Ще одна популярна різновид американського більярду — пул 9. В ній необхідно спочатку битком забити кулю з найменшим номером, потім забивати будь-який інший. Гра вважається завершеною, коли гравець забив «дев'ятку», як останній останньої. Правила дуже схожі з пул-8, але частково різні.
На ігровому полі кулі розташовуються в формації ромба. Номер 1 повинен стояти на чолі піраміди, а дев'ятка точно по центру. Інші розташовані у випадковому порядку. При розбивці биток не потрапив по одиниці, биток або прицільна куля вискочив на ігрове поле, це вважається фолом. Суперник грає перший удар руки. Якщо після розбивки, куля закочується в лузу, то гравець продовжує свою серію ударів до порушення, або до промаху.
Гравець може, після успішного розбиття піраміди опонентом, вибрати зручну точку для свого удару. У правилах гри пул 9, називається – «пуш-аут». Під час цього, биток може не торкнуться борту або кулі, але інші правила діють. Як і «відіграш» в пул 8, гравець перед ударом объявлявляет про пуш-ауті. Якщо цього не зробити, буде звичайний удар. Всі кулі, крім дев'ятки, що потрапляють лузи, не зараховуються. Буває така ситуація, коли биток при пуш-ауті потрапив в лузу, в такому випадку наступний гравець вже не має право на нього. Всі забиті кулі, крім «дев'ятки», при порушеннях або вилетіли за ігрове поле не виставляються, і супернику доводиться грати тим, що залишилося на столі. В цьому і різниця між правилами гри дев'ятки і пулом 8. Також часто грають в пул 7. Це зменшена версія pool 9, і частіше в неї грають для тренування або для навчання.
Еще одна разновидность игры в американский пул – Black Ball, или же в простонародье - черный шар. Правила игры пула черный шар такие же как в пул 8, даже слегка упрощенные. Тут нет заказных ударов, нет «отыгрыша». Суть игры очень проста. Для начала делается раскат шаров, у кого ближе шар будет ко второму борту, тот и получает право на первые удар. Дальше разбивается пирамида. Какой цвет группы шаров был забит с тем в дальнейшем и играет игрок. Когда закатаны все шары своей категории, необходимо забить, последнюю девятку, одним точным ударом, иначе партия будет проиграна. Все случайно вылетевшие за игровое поле шары, возвращается на стол согласно их изначальному расположению. Также в этом виде игры есть термины: Удар из снукера. Перед таким ударом, игрок обязан сказать заранее, тогда правило о не касании бортов не действует. Очень частым нарушения является так называемый «перескок». Когда биток отрывается от поверхности, не касается прицельного шара или не вылетает за игровое поле. В таком случае это считается за нарушением и право хода передается сопернику, как удар с руки.
Поразкою в пул Чорний куля є якщо випадково або спеціально був забитий чорний куля, коли на столі залишилися кулі своєї категорії, або навмисно порушує і б'є по неправильному кулі.